Годишњи соларни дијаграм Подунавља има нешто да нам каже

Поделите са пријатељима!

Пише: мр Ненад Шијаковић, дипл. инж. ел. , 09.10.2018

Припремајући уводни део једног много дужег текста, који ће покушати да вам открије временско просторни континуитет соларних симбола који, барем колико нам доступне информације дозвољавају да закључимо, непрекидно траје дуже од 8000 година, а опет по нашем старом обичају укључујући малко и природно техничке науке и знања из истих, дошли смо до интересантних открића и одлучили да их невезано за горе поменути текст одмах поделимо са вама.

Напомена: у даљем тексту коришћени симболи, прикази и рељефи преузети су из књиге Петка Видуше Николића „Стећци лаж и богумили“ (књиге Петка Видуше Николића), а грбови и заставе из Моденског грбовника (http://bibliotecaestense.beniculturali.it/info/img/stemmihtml/serbia·srbija.html) и веб портала (https://www.mycity.rs/Istorija/Grbovi-i-zastave-Srbije-kroz-istoriju.html)…

Српски грбовник и сумерска стела, само мали уводни сликовити приказ

На овом месту бавићемо се само једним симболом. По нама веома значајним, што због његовог изузетног временског и просторног континуитета, о којем ће бити као што смо навели више речи и много више детаља у дужем тексту који је у припреми, тако и због његовог погрешног тумачења од велике већине стручне јеавности.

Бавићемо се следећим симболом:

… и покушати да објаснимо за почетак његово значење како бисмо причу касније могли да изградимо на здравим темељима.

Прво о симболу Сунца

Звезда са осам кракова, звезда са шест кракова, семе живота, цвет живота, розета, коловрат, свастика, круг, круг са тачком. Све су то симболичке представе сунца коришћене кроз миленијуме.

Следи приказ низа различитих симбола сунца из различитих култура и епоха:

И још мало симбола:

Идемо на циљани симбол сада…

Небески престо сунца – годишња путања сунца – кућа сунца – годишњи соларни дијаграм

Путања коју описује сунце током године може се представити дводимензионо путем тзв. соларних дијаграма. Соларни дијаграми данас се доста користе у електроенергетским анализама у сврху утврђивања ефикасности уградње различитих соларних система за производњу енергије. Како бисмо доказали нашу тврдњу везано за овај симбол и побили уврежено схватање да он представља симбол младог месеца, позивамо у помоћ опет мало математке, физике али ето чак и електроенергетике…

Као што смо већ поменули циљ нам је да покажемо шта представља симбол

…исти је приказан на следећим сликама где видимо грбове из српског средњевековног грбовника, заставе из првог српског устанка, новчић из Рима и Ромеје, хетитских рељефа, сумеро-акадских рељефа…у наредном тексту приказаћемо много више како бисмо фокус ставили на просторно временски континуитет овог симбола, за сада покушајмо за почетак да покажемо шта овај симбол означава.

Симбол илирског грба, застава из Првог српског устанка, новац из Ромеје, сумеро-акадски рељеф (слични присутни широм древног Вавилона, Месопотамије и Асирије)

Симбол на рељефима хетитске, сумеро-акадске културе, као и на стећку са Балкана, скроз десно.

Заставе Првог српског устанка

Мањи део грбова са датим симболом из моденског грбовника српских земаља

Овај симбол не представља симбол младог месеца, односно полумесеца и сунца, или полумесеца и Венере, што је уврежено мишљење код великог броја историчара. Петко Видуша Николић је својим радом већ показао да је у питању симбол сунчевог престола, односно годишње путање сунца на небеском своду, а илирски симбол представља сунце на свом престолу, летњи солстициј, када је сунце највише на небеском своду…Ми ћемо у доказивању дате тврдње отићи корак даље и додатно помоћи. Наиме, користићемо тзв. годишњи соларни дијаграм који се користи доста, како смо већ поменули, у модерној енергетици приликом тзв. Студија изводљивости, односно анализа локација везаних за испитивање ефикасности и изводљивости уградње соларних панале, односно соларних колектора као мере енергетске ефикасности…Ето опет мало помоћи од инжењерије…

Идемо прво наравно мало на математику, астрономију и објашњења, па ћемо и ми цртати наведене дијаграме….:)

Пут сунца током године посматрано са северне хемисфере. На левој слици је приказан дводимензиони дијаграм тзв. Solar Path Diagram, у новије време служи за енергетске прорачуне ефикасности соларних панела и колектора за производњу енергије. На десним цртежима су приказане тродимензионе представе истог ради бољег разумевања.

Укратко објашњење кретања сунца током године коришћењем горе десно датих слика. Између истока и запада је правац небеског екватора (0º). Симбол сунца на истоку је пролетњи еквиноциј са првим даном пролећа, док је симбол сунца на западу знак јесењег еквиноција на први дан јесени. Небески правац је север-југ. По том правцу сунце се креће током шест месеци од југа и првог дана зиме (-23,5º) ка северу и шест месеци од севера и првог дана лета (+23,5º) ка југу ка дну.

Следи један школски пример исцртавања годишњег соларног дијаграма кретања сунца, гледано из перспективе човека који стоји на северној земљиној хемисфери…

Ево како би изгледао поменути годишњи соларни дијаграм за неку тачку посматрања из нашег лепог града Ниша (обавезно прочитајте текст до краја биће лепих изненађења!!!)

Да ли можемо да закључимо и направимо напокон разлику између симбола младог месеца и симбола сунчевог престола, односно годишњег соларног дијаграма. Свесни смо да су симобли слични обликом, па отуда потиче и забуна, толико честа код многих аутора и огромне већине историчара. Све ово разјаснио је у својим делима Петко Видуша Николић, а ми смо потпомогли мало овим годишњим соларним дијаграмом :)…

Увек ваља нешто и сами да израчунамо и нацртамо

Бавили смо се дефинисањем значења једног симбола који непрекидно обитава од камених рељефа са Блиског истока, стећцима дуж наших српских земаља, на великом броју грбова нашег средњевековног грбовника, на грбовима краљевске породице и на грбу првог српског устанка…бавили смо се симболом небеског свода, тј. симболом сунчевог престола, куће сунца, годишњег боравишта сунца, древног годишњег соларног дијаграма :)…У следећем тексту ћемо много одетаљније показати временско просторни континуитет како овог, тако и неких других соларних симбола…

Ајмо сада мало да се поиграмо са тиме шта смо овде научили везано за годишње соларне дијаграме. Користићемо одличну онлајн алатку за цртање соларних дијаграма у 2Д.

Можете је наћи на линку: http://andrewmarsh.com/apps/releases/sunpath2d.html

Цртаћемо соларне дијаграме кретања сунца током године на северној хемисфери, посматрано из тачака:

Вавилон, Ирак: око 32N 44E

Техеран, Иран: око 35N 57 E

Атина, Грчка: око 38N 23,7E

Крушевац, Србија: око 43,3N 21,9Е

Винча, Србија J: 44.,8N 20,6E

Краснодар, обала Црног мора, Русија: око 45N 39E

Новосибирск, Русија: око 55N 82,5Е

Добијамо следеће резултате

Вавилон, Ирак, 32N 44E

Техеран, Иран: 35N 57 E

Атина, Грчка: око 38N 23,7E

Ниш, Србија: 43,3N 21,9Е

Винча, Србија J: 44.,8N 20,6E

Шта примећујемо. Па како се померамо ка северним географским ширинама све смо ближи и оном симболу сунчевог престола како је приказан од Сумера до Илирије и модерне Србије….

Ајдемо још северније:

Краснодар, обала Црног мора, Русија: око 45N 39E

Новосибирск, Русија: око 55N 82,5Е

На крајњем северу добијамо чист знак небеске сохе, сунчевог престола, тј. овде, као и код географских ширина које смо посматрали у данашњој Србији, на Балкану, је небески пут сунца на северном небу у облику као што је то код српских/илирских и сумеро-акадских симбола…ево поново исте слике…

А ваља и закључити понешто

Па шта је закључак, од кога потиче, тј. са које географске ширине потиче овај симбол и ово целокупно знање…

…па са блиског истока нееее…са северније тачке даааааа…са неке од тачака веће географске ширине бирајте Балкан након леденог доба, или нека северенија тачка, можда и Сибир, можда…….. пре леденог доба…САМО НАША ПРЕТПОСТАВКА 🙂

По нама, смер одакле је ово древно  знање стигло је јасан. Ето нас код приче о северним белим људима… владарској касти која је донела знање, просветљење… људима који су живели од, живели са и живели за светлост, знање, рађање, за СУНЦЕ 🙂

Слава роду браћо древна!!!

Паметарница

09.10.2018