Пише: мр Ненад Шијаковић, дипл. инж. ел. , 09.11.2018
Интересантан је временско-просторни континуитет симболике који се протеже од Балкана до Блиског истока просторно, а временски минимум, а вероватно и дуже од 8000 година, од мезолитских и неолитских култура Балкана и црноморског региона, до древног Сумера, Месопотамије, Вавилона, Асирије, хетитске културе, дупаљске жутобрдске, минојске културе, до птоломејског Египта, Трачана, Илира и осталих племана балканког полуострва, па све до средњевековних српских грбовника, као и модерних грбова свих словенских земаља, као и земаља између Балкана и Блиског истока данас…
Српски грбовник и сумерска стела, само мали уводни сликовити приказ
Прво да дефинишемо симболе, тачније соларне-календарске симболе које ћемо пратити кроз простор и кроз време. Понавићемо најважније делове као и закључак наша два претходна текста “Годишњи соларни дијаграм Подунавља има нешто да нам каже”, као и “Временско просторна божанска соларна небеска синусоида – I део ДЕКОДИРАЊЕ”, како би олакшали праћење остатка овог новог рада.
Симболи изведени са годишњих соларних дијаграма (небески престо сунца – годишња путања сунца – кућа сунца – годишњи соларни дијаграм, соларна синусоида, соларни кружни календар-колодар)
У претходна два текста извели смо симболе летње дугодневнице, зимске краткодневнице, пролећне и јесење ревнодневнице, самог лета и зиме, и приметили исте на неколико врло занимљивих предмета и објеката, који су до сада у званичној историографији били тумачени на потпуно другачији, по нама погрешан начин. Настављамо да изводимо и остале симболе на основу претходно изведених соларних симбола. Изведени симболи кроз амулете, штитове, кресала и друге свакодневне предмете биће приказани у наставку текста након чега ћемо приложити једну сумарну табелу соларне симболике до сада идентификоване.
Представљено путем годишњег соларног дијаграма (кружни дијаграм који представља путању сунца преко његове деклинације и азимута, за све детаље прочитати наш претходни текст под насловом “Годишњи соларни дијаграм Подунавља има нешто да нам каже”), за тачку на северној земљиној хемисфери, у нашем случају користимо за референтну тачку посматрања град Ниш, слика је следећа:
Ево га и на „илирском“ грбу:
Ако даље то исто годишње кретање сунца по небеском своду, виђено са земље, представимо и у координатном систему где је на апсциси дато време преко редног броја дана у години, а на ординати угао деклинације сунца, добијамо следећу функцију, облика синусоиде:
На основу претходних дијаграма дефинисали смо симболе летње дугодневнице (летњег солстиција), зимске краткодневнице (змског солстиција), лета, зиме, јесење и пролећне равнодневнице.
Сунце на небеском престолу, симбол небеског свода северног неба, летњи солстициј
…за симбол летње дугодневнице, односно за симбол лета уопште можемо са дијаграма скинути следећа два облика, летње полу-синусоиде:
Симбол лета, летњег солстиција-дугодневнице
Симбол зимског солстиција, зимске краткодневнице
Симбол зиме, или зимског солстиција-краткодневнице
Симбол равнодневнице
Ѡ ѡ , односно са титлтом Ѽ ѽ
Симбол пролећне равнодневнице
Симбол јесење реавнодневнице
Сунчев кружни годишњи календар – соларни крст – колодар
Прочитајте наш текст: NASA, Microsoft и соларни кружни календар – КОЛО ДАР
Соларник кружни календар са осам какактеристичних датума који формирају соларни крста са додатна два дијагонална крака (осмоугаоник)
Прочитајте наш текст: NASA, Microsoft и соларни кружни календар – КОЛО ДАР
За детаље прочитајте наша два текста под насловом: “NASA, Microsoft и соларни кружни календар – КОЛО ДАР”, I и II део.
Овде се нећемо посебно бавити симболом крста и осталим соларним симболима везаним за соларни кружни годишњи календар, пошто сматрамо да је та прича врло детаљно, опет поткрепљена и са мало математике, приказана у наша старија два рада:
-
http://pametarnica.rs/nasa-microsoft-i-solarni-kruzni-kalendar-kolo-dar/
-
http://pametarnica.rs/nasa-microsoft-i-solarni-kruzni-kalendar-kolo-dar-drugi-deo-paralela-srpskog-kolodara-i-keltskog-sauina-solarnih-kruznih-kalendara/
Пратимо следеће симболе, као и све симболе сунца ниже у тексту наведене:
Укрштене линије, тј. крст симболички обележава сунчево кретање током године по небеском своду у правцима север-југ (уобичајено вертикална линија, односно) исток-запад (обично хоризонтална линија). Код врло сличног симбола поред, ствар је иста само више не говоримо о хоризонталним и вертикалним линијама…Четири тачке могу бити различити знаци који указују на четири додатна карактеристична датума соларног кружног календара: Преображење, Спасовдан, Ђурђевдан и Митровдан (прочитајте горе поменута два текста за детаљнија појашњења). Уместо ове четири тачке виђаћемо: пелте, оцила, копља, секире, симбол небеског свода-небеске сохе са и без сунца…идр.
Симболи сунца
Звезда са осам кракова, звезда са шест кракова, семе живота, цвет живота, розета, коловрат, свастика, круг, круг са тачком. Све су то симболичке представе сунца коришћене кроз миленијуме.
Следи приказ низа различитих симбола сунца из различитих култура и епоха:
Изведени симболи кроз амулете, штитове, кресала и друге свакодневне предмете…
Пелда (Пелта) сунчев штит
Пелда или пелта, реч која значи штит. У свом тексту на ту тему Петко Видуша Николић показује да је реч српског порекла. Ми се нећемо тиме бавити па кога занима може све наћи на фејсбук страници или у књигама г. Николића. Пелда је практично небески престо са сунцем у летњем солстицију…сунце нас најбоље штити када је у зениту, када је најјаче…отуда је тај симбол на штитовима посебно коришћен…
Етрурски војници са штитовима званим „пелта“ (старогрчко „πέλτη“ значи „штит“).
Амајлија римских војника као штит „пелта“ (2. век н.е.; невични симболима то зову „луница“). На брошу је јасно видљив симбол Сунца: круг са тачком у средини.
Такође врло чест облик код кресала, оцила, односно огњила…па шта боље описује справу којом се пали ватра него ужарено сунце на свом престолу, у тренутку када је највише на небу током читаве године.
Скоро се појавило по новинама да су метални предмети овог облика пронађени у огромним количинама на пар локација у Србији…Археолози збуњени 🙂 …
Део штита пронађен у Украјини, период непознат
Различити амулети, Украјина, период напознат – грешком назване лунале, иако никакве везе са месецом симбол нема 🙂 . У питању је чист симбол летње дугодневнице симбол словенског соларног божанства.
Прикази из књиге “Das antike libyen”, обратите пажњу на левој слици на симболе на штиту, а на десној на јасну симболику везану за годишње сунчево кретање.
Кресала, оцила описаног облика, Украјина, период непознат
Сада када знамо шта симболише овај знак, можемо ли растумачити шта је уствари приказано на српском грбу. До сада смо сматрали да је приказан крст са четири оцила која указују на четири додатна карактеристична датума соларне године, на кружном соларном календару. Након претходног описа можемо ли закључити да су различити предмети, укључујући и кресала, односно оцила, штита, уствари све време симбол сунчевог престола тј. летњег солстиција, дан када је сунце највише на небу а дан најдужи, као и да је управо овај симбол присутан и на нашем грбу…Када нас сунце најбоље као наше божанство штити него када је највише на небу, најјаче…
Божије жезло – симбол оплодне снаге сунца пролећа и лета, слављење рађања
У случају божијег жезла, или фамозних љиљана, како су често по нама грешком називани, немамо након свега што је о истом написао толико пута помињани Петко Видуша Николић, ама баш ништа да додамо, чак и користимо слике и цртеже из његових књига, наравно након одобрења аутора.
Прикази божијег жезла из различитих епоха
Das antike libyen knjiga
Још један познати симбол који другачије тумачимо
Анк – египатски симбол живота, плодности и јединства мушкарца и жене
Опет имамо чист соларни симбол, тј симбол кружног соларног календара…
По потпуно истом кључу можемо тумачити симболе сличног облика из различитих епоха доле побројане.
Примера има још небројено. Као што видите све време смо на пољу соларне симболике, симболике сунца, божанског извора живота…
Да резимирамо, пратимо следеће соларне симболе:
Сада када смо савладали основне знаке, можемо да почнемо да читамо 🙂
Почињемо од нама најинтересантнијег, по нама најдрастичнијег примера јасних соларних симбола који доминирају у тзв. илирским, односно српским средњевековим грбовницима, Грбовнику из Модене и Фојничком грбовнику, слободно можемо рећи српских феудалних породица средњег века. Овде нећемо полемисати о тачности назива “илирски” , односно о врло сумњивом пореклу истог, већ га наводимо искључиво као синоним за “српски”.
Фојнички, моденски, односно тзв. илирски средњевековни грбовник и соларна симболика
Све што ћемо касније у тексту идентификовати као соларне симболе неолита, преко древног Сумера, Месопотамије, Асирије и хетитске културе, затим кроз античку Грчку и Рим, кроз симболику нераскидиво везан за Александра Великог и његове генерале, касније владаре Египта и Сирије, на крају овог путовања налазимо на низу стећака, камених споменика широм Балкана, као и на огромном броју грбова феудалних породица и регија где год живи наш род. Такође, јако битно, исти симболи красе грбове феудалних породица у Пољској, делимично Немачкој и Мађарској (породице нашег, односно илирског порекла). Затим грбове региона и градова у свим, буквално свим, словенским земљама, а посебно у Русији, Украјини и Пољској.
Ајмо прво да кажемо нешто о српским средњевековним, односно како их у литератури називају илирским грбовницима.
Моденски грбовник (око 1700)
Моденски грбовник део је заоставштине маркиза Ђузепеа Кампорија (Giuzepe Campori) који је граду Модени оставио више од 5.000 рукописа, међу њима и овај грбовник. Оригинални наручиоци и власници грбовника били су напуљски маркизи Радуловићи који су се тамо населили вероватно у време настанка овог рукописа.
http://bibliotecaestense.beniculturali.it/info/img/stemmihtml/serbia·srbija.html
Фојнички грбовник
Фојнички грбовник је зборник грбова јужнословенских области, краљева и племства. Изворни назив ове књиге је „Родословје Босанскога, илити Илиричкога и Серпскога владаниа, заједно постављено по Станиславу Рубчићу попу, на славу Стипана Немањића, цара Сербљена и Бошњака 1340.“ Садржи укупно 139 грбова. Име „Фојнички грбовник“ добио је јер се чува у фрањевачком манастиру у Фојници, Босна и Херцеговина.
http://www.fojnica-samostan.com/grbovnik/
Оба грбовника, нарочито фојнички, су тема око које се многи стручњаци, данас различитих нација на Балкану, често сукобљавају и немају исто мишљење. Некима не одговара сама старост грбовника, који, уколико је веродостојан, доказује да је 1340.год. коришћено илирско име и да су Илири и јужни Слoвени, односно Срби једно те исто. Некима смета илирско владање, некима босанско, а некима српско владање. Некима што Србе и Босанце поставља одвојено, а некима као Хрватима што их ставља под владавину српских Немањића, те грбове и покрајине Далмације, Славоније одвојено од Хрватске, али и Бошњацима смета српско Немањичко владање, те Македонцима и Бугарима шта су се ето и они ту нашли у склопу јужнославенског илити илирског, српског царства. Албанцима што је ту Кастриотић наш српски племић и што смо ми Илири…. а некима уопштено смета то заједничко, што је грб сложен од грбова 9 српских области Далмације, Србије, Рашке, Босне, Хрватске, Славоније, Приморја, Бугарске и Македоније и две владарске куће, Немањића и Котроманића…
Ми ћемо ове размирице и неслагања оставити по страни, наш став по питању веродостојности и порекла грбова приказаним у овим грбовницима ћемо изнети у поглављу под насловом “Игре престола на балкански начин – Балкан инжењеринг”…
Од укупно 139 грбова у овом грбовнику на више од 100 грбова смо пронашли тзв. древне соларне симболе.
Исти симболи на грбовима држава и народа од Балкана до Блиског истока – пре свега код словенских народа ИНТЕРЕСАНТНО 🙂
Занимљиво је и то да се мотиви слични српским средњевековним грбовима, осим на Балкану, такође појављују и на грбовима градова и земаља где живе (или су живели) словенски народи: у Русији, у Пољској (назива се лељива), Словачкој, Белорусији, Украјини, и Немачкој.
Присутан на куполама цркви Руске Православне цркве, симбол летње дугодневнице
Купола Верхоспасского собора в Московском Кремле (XVII в.)
Крест на Дмитриевском соборе во Владимире (1194-1197 гг.)
Литовские кресты
Остробрамская икона Божьей Матери (1-я пол. XVII в.)
Традиционный русский купольный крест с лучами, расходящимися от средокрестия
Нижни Новгород цркве
Крст на храму Христа спаситеља
Ильинская церковь в Ильинской Слободе Можайского района Московской области. Крест на куполе
Руски средњевековни новац и остали средњевековни и антички артефакти
Монета Владимира Великог из 11 века
Большой Серебрянник Ярослава Мудрого, в период княжения в Новгороде, новгородской чеканки
Наше тумачење симбола са овог старог новчића, данашњег симбола Украјине
Крест с полумесяцем на стене синайского монастыря св. Екатерины (VI в.)
Крест с полумесяцем и звезда с полумесяцем на дверях аббатства св. Климента в Казаурии, Италии (ок. 1190 г.)
Крест с полумесяцем на византийских монетах
Изображение животного с крестом между рогами на стеле из кладбища Античной Остии ( III в.)
Исти симбол у Клагенфурт, Аустрија
Колонна с крестом и полумесяцем на площади в г. Клагенфурте (Австрия)
Симболи на српским заставама из различитих епоха и периода
Српски грбови из различитих периода
Грб Краљевине Југославије
Заставе из Првог српског устанка. Обратите пажњу на симболе сунца и сунчеве сохе. Такође обратите пажњу на правилан положај оцила…
Једна од две истакнутије заставе Карађорђеве Србије из периода Првог устанка
Значај ове комбинације боја очит и на застави Другог српског устанка која је по облику била идентична Душановом стегу: бела, са једнакокраким црвеним крстом тачно по средини.